מאחז יד לנכים – תוספת עצמאות

מאחז יד לנכים הוא ההבדל בין עצמאות של אדם נכה ברגעים הכי אינטימיים שלו לבין הצורך שלו בתמיכה של אדם נוסף. ההסבר מובא כאן לפניכם.

מהו מאחז יד?

מאחזי יד לנכים הם מעקות ייעודיים, המותקנים במקומות אסטרטגיים על מנת לסייע לנכים לנוע באופן עצמאי יותר בחדרי שירותים, במקלחות ובחדרי שינה. מקומות אלו הם המקומות, אשר בהם התנועה היא קשה יותר מהרגיל משום שיש להתיישב ולקום – פעולות קשות במיוחד לאנשים בעלי מוגבלויות גופניות שונים.

משמעותה של עצמאות

מלבד ההקלה על בני הבית של הנכה, גם הנכה עצמו מקבל תחושת ביטחון וביטחון נוספת כאשר באפשרותו לנוע ללא עזרתו של אדם נוסף. תחושות אלו מקילות באופן משמעותי על ההתמודדות עם הנכות בחיי היום יום.

בבית ומחוץ לו

כאשר מתגורר בבית אדם נכה, מאחז יד יכול לשנות את חיי כל דיירי הבית. האפשרות של אותו אדם לנוע בתוך חדר השירותים והמקלחת ובחדר השינה שלו ללא עזרת אדם נוסף, גורמת לאווירה נעימה יותר בשל תחושת העצמאות והאינטימיות המתאפשרת רק כאשר ביכולתו לבצע פעולות יום יומיות בכוחות עצמו.
מלבד היכולת לנוע בתוך הבית ביתר קלות, ישנה חשיבות רבה גם למתן אפשרות זו לנכים במקומות ציבוריים. לדוגמה, שירותים ציבוריים במקומות שונים, מלבד היותם גדולים ומרווחים יותר, מתקינים בהם גם מאחזי יד לנכים להנגשת השירותים לאנשים שזקוקים להם.

לא רק לנכים!

מלבד אנשים בעלי נכויות שונות, גם קשישים יכולים בהחלט להיעזר במאחזי יד. גם קשישים רבים חווים קושי גדול בתנועה ובעיקר בתחום של ישיבה וקימה מהמיטה ובשירותים וכמו כן, גם שמירה על יציבות ומניעת נפילות במהלך המקלחת. מאחזי יד נועדו למצבים אלו בדיוק!